Sprzedaż nieruchomości – z czym się to wiąże?
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z podjęciem wielu kroków oraz dopełnieniem istotnych formalności. Jest to z pewnością przedsięwzięcie czasochłonne i wymagające odpowiedniej wiedzy. W poniższym artykule przedstawimy, na czym warto się skupić podczas sprzedaży mieszkania.
Sprzedaż mieszkania – niezbędne dokumenty i formalności
Pierwszym krokiem przygotowującym do sprzedaży nieruchomości jest sprawdzenie stanu prawnego lokalu oraz przygotowanie niezbędnych dokumentów takich jak:
- odpis z księgi wieczystej otrzymany w Sądzie Rejonowym,
- akt własności nieruchomości, czyli na przykład notarialne potwierdzenie nabycia mieszkania, umowa darowizny bądź prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu nieruchomości w spadku;
- zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości lub oświadczenie o terminie wymeldowania poszczególnych osób,
- zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
- w przypadku mieszkania pod kredytem hipotecznym – oświadczenie banku o wysokości zadłużenia oraz warunkach zwolnienia z kredytu lub zgodzie na wykreślenie z hipoteki.
Sprzedaż mieszkania – przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to bardzo istotny element pozwalający na szybkie znalezienie nabywcy i sprzedaż mieszkania w zadowalającej cenie. Przed stworzeniem oferty warto zadbać o wizualny aspekt lokalu. Pomocny w tym przypadku jest home staging, czyli podniesienie walorów nieruchomości przy jednocześnie małym nakładzie finansowym. Daje on możliwość zdobycia większego zainteresowania potencjalnych nabywców oraz sprzedania nieruchomości w kwocie wyższej o nawet kilka procent. Podstawą przygotowania nieruchomości do sprzedaży jest dokładne posprzątanie lokalu, wyniesienie niepotrzebnych mebli i przedmiotów, schowanie osobistych rzeczy, naprawienie wszystkich usterek, a także pomalowanie ścian, co pozwala na nadanie pomieszczeniom świeżości. To tylko część możliwości, które daje home staging, więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule poświęconym temu zagadnieniu -> TUTAJ!
Sprzedaż mieszkania – wycena nieruchomości
Cena mieszkania to z pewnością najważniejszy element dla sprzedającego mieszkania. Każdej osobie zależy na tym, była ona jak najkorzystniejsza. Jakie są sposoby na wycenę nieruchomości?
- porównanie ofert mieszkań o podobnym metrażu i lokalizacji do sprzedawanej nieruchomości,
- użycie stron internetowych, które za pomocą porównania automatycznie dokonują wyceny nieruchomości,
- skorzystanie z usługi rzeczoznawcy materialnego, który określi średnią, maksymalną i minimalną cenę za metr kwadratowy sprzedawanej nieruchomości,
- skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, który na podstawie aktualnej sytuacji rynkowej określi optymalną cenę lokalu.
Podczas wyceny nieruchomości trzeba pamiętać, że odpowiednio dobrana kwota jest gwarancją szybkiej finalizacji sprzedaży mieszkania.
Sprzedaż mieszkania – oferta
Przygotowanie odpowiedniej oferty to bardzo istotny krok pozwalający na dotarcie do potencjalnych nabywców. Powinna być ona stworzona z wykorzystaniem profesjonalnych zdjęć, ponieważ często to właśnie aspekt wizualny jest jednym z głównych czynników wpływających na zainteresowanie. Coraz częściej poza fotografiami do ogłoszenia jest dołączany “wirtualny spacer”, który pozwala klientom spojrzeć na nieruchomość od razu po otworzeniu oferty.
Nie można również zapomnieć o opisie, w którym powinny się znaleźć podstawowe informacje o mieszkaniu (między innymi: lokalizacja, metraż, rok i rodzaj budowy, stan techniczny i prawny) oraz wymienione zalety takie jak na przykład: dogodna lokalizacja, okolica, udogodnienia w postaci garażu, piwnicy, pobliskich sklepów, szkół czy miejsc rozrywki.
Sprzedaż mieszkania – dalsze kroki postępowania
Po wystawieniu oferty przychodzi czas na znalezienie nabywcy. Często jest to, szczególnie dla osób mających mało doświadczenia w sprzedaży nieruchomości, trudne i czasochłonne wyzwanie. Wymaga ona kontaktu z zainteresowanym, odpowiadania na wiele pytań oraz prezentacji mieszkania, która powinna być przeprowadzona z dbałością o detale, aby nie zniechęcić potencjalnego nabywcy. Gdy już uda się znaleźć chętnego na zakup mieszkania, przychodzi czas na:
- zawarcie umowy przedwstępnej kupna mieszkania (wymaganej, gdy kupujący chce zarezerwować nieruchomość, wpłacając zadatek),
- podpisanie umowy sprzedaży mieszkania w obecności notariusza, co gwarantuje zgodne z rzeczywistością zapisy w dokumencie sprzedaży,
- rozliczenie się z nabywcą,
- przekazanie mieszkania nabywcy,
- rozliczenie podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli do dnia zbycia nieruchomości nie minęło 5 lat od końca roku, w którym mieszkanie zostało zakupione.
Gdzie zasięgnąć pomocy przy sprzedaży mieszkania?
Często bywa tak, że brak wiedzy, czasu lub inne powody nie pozwalają na samodzielne zajęcie się wszystkimi kwestiami potrzebnymi do sprzedaży mieszkania. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do pośrednika nieruchomości, który z doświadczeniem, wiedzą i dużą skutecznością poprowadzi sprzedaż mieszkania od początku do końca. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie nieruchomości, kontaktując się z nami pod numerem telefonu +48 883 253 459 lub adresem mailowym biuro@kmnieruchomosci.pl