Czy współpraca z pośrednikiem nieruchomości się opłaca?
Czy współpraca z pośrednikiem nieruchomości się opłaca?
Gdy w 2007 roku przebywałam na terenie Wielkiej Brytanii, wśród imigrantów panowało przekonanie, iż obywatele tego kraju, to ludzie rozrzutni i nieporadni. Powodem tego, było masowe korzystanie z usług elektryków, którzy byli zatrudniani do prac pozornie błahych. Płacono za usługę wymiany żarówek w wynajmowanych mieszkaniach około 40 funtów brytyjskich.
Jak wygląda samodzielne zarządzanie najmem?
Dziś, gdy powracam do tych wspomnień, to działanie Brytyjczyków wydaję mi się zupełnie racjonalne. Jeśli spróbujemy sobie wyobrazić, że wynajmujemy swoje mieszkanie na drugim końcu miasta i poinformuje nas najemca, że ma problem z niedziałającym żyrandolem, to dojdziemy do przekonania, że wymiana żarówki może być większym problemem niż zapłacenie komuś za usługę.
Policzmy czas trwania dojazdu (min. 30 min) do wynajmowanego mieszkania, poprzedzając to podróżą do hipermarketu, krążeniem pomiędzy półkami i poszukiwaniem żarówek odpowiedniej średnicy (min. 30 min), a następnie wymiana żarówek na miejscu, do których też w jakiś sposób musimy dostać się fizycznie, więc niezbędna jest tu drabina oraz wyłączenie bezpieczników (min. 30 min). Podsumowując tę analizę, możemy dojść do wniosku, że zapłacenie fachowcowi za wykonanie usługi zaoszczędzi nasz czas, który możemy poświęcić rodzinie, pracy zarobkowej, a dodatkowo oszczekamy zdrowie i nerwy z tym związane.
Pośrednik nieruchomości — dlaczego warto go zatrudnić?
Czemu nawiązuję do tak teoretycznie błahej czynności? Ponieważ w oczach wielu usługi pośrednika nieruchomości wydają się być czynnościami niepotrzebnymi. Jednak gdy przyjrzymy się tym czynnościom od środka, okazuję się, że przynoszą wiele korzyści. Na przykład sprzedając nieruchomość samemu, możemy źle oszacować jej cenę i sprzedać ją poniżej wartości rynkowej lub odwrotnie — wystawić ją w cenie za wysokiej w stosunku do ceny rynkowej, tym samym przedłużając czas trwania sprzedaży nawet o kilka lat. Na własnej skórze odczuwamy nawał spraw związany z ciągłą potrzebą poświęcania czasu sprawom związanymi ze sprzedawaną nieruchomością. Ciągłe telefony z pytaniami od pośredników nieruchomości i potencjalnie zainteresowanych klientów. Odpisywanie na wiadomości dotyczące stanu technicznego, kosztów utrzymania i wielu innych kwestii związanych z nieruchomością. Wszystko to wymaga poświęcenia ogromu czasu, jak również wysiłku. W pewnym momencie pojawia się zmęczenie i nadzieja, że kolejna kontaktująca się osoba będzie tą, która zdecyduje się na zakup. Przekłada się to również na sposób prezentacji nieruchomości, bo z czasem pojawia się znużenie, brak entuzjazmu, który mieliśmy na początku. Dodatkowo brakuje niezbędnej wiedzy i doświadczenia w prezentacji, którą posiada pośrednik nieruchomości.
Sprzedając nieruchomość, zwłaszcza na wtórnym rynku mieszkaniowym, musimy zdawać sobie sprawę, że z zakupem nieruchomości wiąże się wiele emocji. Niejednokrotnie jest to zakup całego życia okupiony dwudziestoletnim kredytem hipotecznym, co sprawia, że często od klientów pojawiają się uwagi o nieatrakcyjnym wnętrzu mieszkania, jego funkcjonalności i rozwiązań zastosowanych we wnętrzu. Często w trakcie bezpośredniej konfrontacji kupującego ze sprzedającym dochodzi do dużej różnicy zdań, co skutkuje brakiem finalizacji transakcji. Korzystanie z usługi pośrednika nieruchomości pozwala wyeliminować emocjonalne przywiązanie do nieruchomości i rozważenie złożonej oferty na zakup w racjonalnych argumentach.
Musimy pamiętać o tym, że profesjonalne firmy świadczące usługę pośrednika nieruchomości przeprowadzają niezliczone ilości transakcji w ciągu roku, tym samym sposób przygotowania oferty, a nawet technika sprzedaży przez pośrednika jest skuteczniejsza. Szybkość dokonywania transakcji ma również znaczenie w całym tym procesie, a najłatwiej tego dokonać współpracując z profesjonalistą w tej dziedzinie. Wykonuje on nam materiał zdjęciowy, świadczy usługi Home Stagingu, co sprawia, że możemy sprzedaż nieruchomość o 15% drożej niż ceny rynkowe.
Dla przykładu wspomnę o jednej ze zrealizowanych przez nas transakcji na ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie, gdzie w początkowym etapie mimo podjęcia współpracy z pośrednikiem właściciel nieruchomości nie chciał wykonać remontu w mieszkaniu tj. odmalować go i usunąć starą zniszczoną wykładzinę, a co za tym idzie sprzedać mieszkanie w wysokiej cenie. Bez prawidłowego przygotowania mieszkania do sprzedania kupujący oferowali cenę zakupu w wysokości dużo niższej niż zakładana przez właściciela. Po dwóch miesiącach udało się namówić właściciela na inwestycje i zastosowanie planu pośrednika. Zaowocowało to ceną transakcyjną dużo wyższą niż była zakładana na początku przez właściciela, nawet z uwzględnieniem kosztów remontu. Nieruchomość była sprzedana powyżej ceny oczekiwanej.
OC pośrednika nieruchomości
Nie poruszyłam jeszcze kwestii najważniejszej, o której wiele osób nie wie i która w zasadzie nigdy nie jest brana pod uwagę przez potencjalnych kupujących czy sprzedających nieruchomości. W Polsce, aby móc pośredniczyć w obrocie nieruchomościami, należy posiadać obowiązkowe ubezpieczanie OC.
Co to znaczy dla stron transakcji? Znaczy to, że jeżeli pośrednik nieruchomości wiedział, bądź mógł w łatwy sposób dowiedzieć się, że kupowana lub sprzedawana przez nas nieruchomość posiada wady i nie poinformował nas o nich, to w ramach niewykonania lub nienależytego wykonania pracy można oczekiwać od pośrednika odszkodowania.
W 2013 roku wydano wyrok, w którym kupująca nie została poinformowana przez pośrednika nieruchomości o ryzyku, jakie wiązało się z zakupem nieruchomości, w tzn. systemie condo, który polega na zakupie lokalu w hotelu i oddaniu go w dzierżawę zarządcy i czerpaniu z tego tytułu zysku, a przez umówiony czas możliwości korzystania z niego samemu. Pośrednik przekonywał, iż inwestycja jest pewna i roztaczał wizję płynącą z korzyści związanych z zakupem nieruchomości.
Zapomniał jednak dodać, że deweloper znajdował się w kiepskiej sytuacji finansowej, nie wypłacał podwykonawcom wynagrodzenia, a inwestycja była mocno opóźniona. Klientka zawarła umowę, nie znając tych faktów. Ostatecznie deweloper zbankrutował, a klientka zażądała zwrotu pieniędzy od agencji pośrednictwa. Gdy ta odmówiła, kobieta wniosła przeciwko niej sprawę do sądu.
Mimo różnych słusznych argumentów ze strony agencji Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że oczywiście pośrednik nie odpowiada za upadłość deweloper, ale za to, że nie poinformował klientki o ryzyku takiej upadłości. Co więcej, nakazał pośrednikowi zwrot pełnej ceny nieruchomości.
Jakie korzyści płyną z usług pośrednika nieruchomości?
Reasumując – teoretyczne oszczędności związane z brakiem korzystania z usług pośrednika nieruchomości podczas sprzedaży nieruchomości:
- wydłużają się czas sprzedaży nieruchomości;
- powodują frustrację z powodu braku realizacji transakcji;
- narażają nas na straty finansowe związane ze źle przygotowaną nieruchomością do sprzedaży;
- ograniczają nasz, jakże dziś, cenny czas, który moglibyśmy przeznaczyć dla rodziny i bliskich lub swojej pracy zarobkowej.
Kupujący zaś bez wsparcia pośrednika może narazić się na utratę całości zainwestowanych w nieruchomość środków. Poszukiwać miesiącami albo latami wymarzonej nieruchomości, a na końcu pozostać z niczym.
New House
I tak i nie. Biuro nieruchomości zabiera z nas część odpowiedzialności i daje więcej czasu na spędzanie go w inny sposób. Nie musimy za każdym razem jeździć pokazywać mieszkania potencjalnemu klientowi, zajmować się umowami itp. 🙂
Znajdź Księgę Wieczystą
W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że każdy, w tym również pośrednik chce nas oszukać i zależy mu tylko bo się na nas dorobić. Oczywiście logicznym jest, że pośrednik też chce zarabiać, bo też musi z czegoś żyć, jednak jego działania nie opierają się tylko na wyciśnięciu jak największej prowizji. Zadowolony sprzedający oraz kupujący, to gwarancja polecenia, a co za tym idzie zdobycia konkretnych klientów i kolejnych przychodów. Oczywiście, jak w każdym zawodzie może się trafić ktoś nieuczciwy, jednak są to przypadki jednostkowe.
Paweł
Bardzo dobry i ciekawy artykuł
Nieruchomości Wisła
Biuro na pewno odciąża z wielu obowiązków! Aczkolwiek, jest to sprawa indywidualna, czy ktoś faktycznie chce/potrzebuje korzystać z takich usług. Pozdrawiam.
Salvus Money
Raczej się opłaca, wiadomo zapłacimy za taką usługę, jednak będziemy mieli wolny czas i fachowe doradztwo. Tak samo jak warto np. korzystać z analityków finansowych czy pośredników finansowych. Bierzmy także pod uwagę, że mieszkanie kupujemy raczej raz w życiu i lepiej spędzić przy wyborze więcej czasu a wybrać mądrze.